putting

Results 2018 . . .

Individual Competition and Team Event Results
Mon 13/3 Captain v Vice Captain Match Win for the Captains team 6½ - 3½
Thur 15/3 Texas Scramble 1st; Gronwyn Hughes, Ray MacDowell & John Glendinning
2nd: Ian Melrose, David Hoggard & Malcolm Pearson
3rd: Brian Richardson, David Walby & Jim Fihelebon
Mon 19/3 Opening Medal 1st: Bill Anson
2nd: Sandy Thorburn
3rd: Peter Marsden
4th: David Parsons
2's: Adam Aitken
Thur 22/3 Opening Stablefod 1st: Ken Sloan
2nd: David Parsons
3rd: Adam Aitken
4th: John Roberson
2's: George Bullamore & Ian Melrose x 2
Mon 26/3 Stableford 1st: Jim Fihelebon
2nd: Jim Cruddas
3rd: Guy Newing
4th: Andy Swanston
2's: Jim Fihelebon & Jim Cruddas
Thur 29/3 Medal 1st: John Glendinning
2nd: Andy Swanston
3rd: David Smith
4th: Bill Anson
2's: Peter Milnes & Sandy Thorburn
Wed 4/4 Match v Kirkcudbright (a) Cancelled
Thur 5/4 Stableford 1st: Ray Macdowell
2nd: David Langley
3rd: Adam Aitken
4th: Brian Richardson
5th: Chris Seed
Mon 9/4 Medal 'Eclectic' 1st: Adam Aitken
2nd: Dennis Massey
3rd: David Smith
4th: David Langley
2's: Adam Aitken
Thur 12/4 Sixsome 1st: Des Bitcon & Jack Carruthers
2nd: Gronwyn Hughes & Jim Fihelebon
3rd: Vic Bee & Ray MacDowell
Mon 16/4 Stableford 1st: Adam Aitken
2nd: Guy Newing
3rd: Dennis Massey
4th: Malcolm Pearson
2's: Guy Newing, Ian Melrose, George Bullamore, Dennis Massey & John Thwaites
Thur 19/4 Stableford 1st: Jim Fihelebon
2nd: David Harding
3rd: Dennis Massey
4th: Malcolm Pearson
2's: David Smith, Des Bitcon & Jim Fihelebon
Mon 23/4 Match v Penrith (a) Win for the Mallards 5 ½ - 2 ½
Mon 23/4 9 Hole Stableford 1st; Ken Sloan
2nd: Sandy Thorburn
3rd: John Morton-Carruthers
2's: Ken Sloan
Thur 26/4 Stableford 1st: George Bullamore
2nd: Vic Bee
3rd: Brian Richardson
4th: Sandy Thorburn
2's: Brian Richardson, Declan Campbell & Vic Bee
Mon 30/4 Match v Powfoot (h) WIn for the Mallards 6 - 2
Thur 3/5 Medal 'Eclectic' 1st: Bill Anson
2nd: Warren Holt
3rd: David Harding
4th: George Bullamore
2's: John Roberson & Jack Carruthers
Thur 10/5 Stableford 1st: John Welch
2nd: Adam Aitken
3rd: Des Bitcon
4th: Jim Fihelebon
2's: David Smith
Mon 14/5 Phil Harrison Trophy Rnd 1 Medal 1st: Adam Aitken
2nd: Sandy Thorburn
3rd: Vic Bee
4th: Allan Robinson
2's: Malcolm Pearson & George Bullamore
Tue 15/5 Match v Kirkcudbright (a) Mallards lost 5 ½ - 2 ½
Mon 21/5 Phil Harrison Trophy Rnd 2 Medal 1st: David Walby
2nd: Malcolm Pearson
3rd: Des Bitcon
4th: Brian Richardson
2's: Andy Swanston. Hole in One - Des Bitcon
Wed 23/5 Match v Penrith (h) Mallards won 4 ½ - 3 ½
Thur 24/5 Yellowball Team Stableford 1st: John Turner, John Roberson & Vic Winn
2nd: Harry Smith, Peter Milnes & David Harding
3rd: Adam Aitken, Malcolm Pearson & Paul Whitehouse
Wed 30/5 Match v Hexham (a) Win for the Mallards 5 - 3
Thur 31/5 Stableford 1st: Ray MacDowell
2nd: Barry Brown
3rd: Malcolm Pearson
4th: Guy Newing
2's: Andy Swanston
Mon 4/6 Match v Workington (a) Mallards lost 2 - 6
Mon 4/6 9 Hole Stableford 1st; John Ross
2nd: John Morton-Carruthers
3rd: Chris Seed
4th: Joe Hardon
Wed 6/6 Away Day 4BBB Stableford 1st: John Roberson & John Welch
2nd: Gronwyn Hughes & Ray MacDowell
3rd: Bob Paterson & Peter Marsden
2's: Gronwyn Hughes
Nearest the Pin: Stuart Richardson
Longest Drive: Keith Stuttart
Thur 7/6 Medal 'Eclectic' 1st: Ray MacDowell
2nd: Jim Cruddas
3rd: Keith Stuttard
4th: Jim Fihelebon
5th: David Milligan
Mon 11/6 Alex McPhee Trophy Rnd 1 1st: Guy Newing
2nd: Bill Anson
3rd: Brian Richardson
4th: David wrightson
2's: David Walby
Thur 14/6 Alex McPhee Trophy Rnd 2 1st: David Wrightson
2nd: David Langley
3rd: Jim Fihelebon
4th: Bob Paterson
Mon 18/6 Medal 1st: Bill Anson
2nd: David Smith
3rd: Guy Newing
4th: Jim Cruddas
2's: John Turner & John Roberson
Thur 21/6 Match v Hexham (h) Win for the Mallards 6 ½ - 1 ½
Mon 25/6 4BBB Stableford 1st: Guy Newing & Andy Swanston
2nd: Peter Milnes & Keith Stuttard
3rd: Harry Martin & Brian Richardson
Thur 28/6 Captains Day and Slippery Frog Trophy 1st: Cyril Hankey
2nd: Vic Bee
3rd: Sandy Thorburn
Nearest the pin: Harry Martin
Nearest the line: Vic Bee
Putting Comp: Guy Newing
Mon 2/7 Match v Workington (h) Mallards lost 3 - 5
Thur 5/7 Medal 1st: John Thwaites
2nd: Cyril Hankey
3rd: John Glendinning
4th: David Parsons
2's: John Thwaites, George Bullamore & Bill Anson
Mon 9/7 Medal 'Eclectic' 1st: Bill Anson
2nd: Brain Richardson
3rd: David Wrightson
4th: David Smith
2's: David Smith, George Bullamore & John Roberson
Thur 12/7 Stableford 1st: Vic Winn
2nd: John Roberson
3rd: Adam Aitken
4th: Malcolm Pearson
2's: Dennis Massey & Jim Fihelebon
Mon 16/7 Texas Scramble 1st: Adam Aitken, Malcolm Pearson & Dennis Massey
2nd: David Hoggard,Keith Stuttard & Paul Whitehouse
3rd: Guy Newing, Harry Martin & Malcolm Sutherland
Mon 23/7 Stableford 1st: David Walby
2nd: Des Bitcon
3rd: Warren Holt
4th: Andrew Swanston
2's: Adam Aitken, Bob Paterson & Jim Cruddas
Thur 26/7 Medal 1st: David Wrightson
2nd: Keith Stuttard
3rd: Guy Newing
4th: John Welch
2's: Gronwyn Hughes
Mon 30/7 Stableford 1st: Warren Holt
2nd: John Charlton
3rd: Jim Cruddas
4th: Keith Stuttard
2's: Des Bitcon & Brian Richardson
Mon 6/8 Ralph Ramsden Medal Rnd 1 1st: Bill Anson
2nd: Frank Riley
3rd: Malcolm Pearson
4th: Malcolm Sutherland
2's: Frank Hughes
Thur 9/8 Ralph Ramsden Medal Rnd 2 1st: John Roberson
2nd: Ray MacDowel
3rd: David Slater
4th: Andrew Swanston
2's: John Roberson, Brian Richardson & David Langley
Mon 13/8 Medal 'Eclectic' Rnd 5 1st: Bob Paterson
2nd: Adam Aitken
3rd: David Smith
4th: Malcolm Pearson
5th: Jim Cruddas
Thur 16/8 Nations Trophy Win for the Celts 5 ½ - 2 ½
Mon 20/8 Stableford 1st: Ray MacDowell
2nd: Sandy Thorburn
3rd: Bob Paterson
4th: Guy Newing
2's: Adam Aitken

 

The Mallards 2012 ©